تبلیغات
فیزیک و فلسفه - فرو مغناطیس
 
ارسطو و گالیله هر دو حركت آونگ را می‌دیدند امّا ذهنیّت فلسفی آن‌ها باعث می‌شد كه تفسیرهای گوناگونی از آن داشته باشند. توماس کوهن

فرو مغناطیس

نوشته شده توسط :رضا اخلاقی
جمعه 5 اردیبهشت 1393-09:45 ق.ظ

برای تحلیل پدیده فرومغناطیس  نمونة ساده یك اتم را كه از هسته و ابر الكترونی اطراف آن تشكیل شده در نظر می‌گیریم. بار الكتریكی هر الكترون دارای دو گردش می‌باشد: یكی به دور خود و دیگری در یك مدار به دور هسته.

                                                       

حركت الكترون در مدار آن را می‌توان معادل جریان الكتریكی دانست و می‌دانیم كه جریان الكتریكی باعث ایجاد میدان مغناطیسی می‌گردد. پس این جریان نیز به نوبه خود میدان مغناطیسی تولید می‌كند كه جهت این میدان مغناطیس به كمك قانون دست راست بدست می‌آید.

·        توجه داریم كه طبق قرارداد جهت جریان در خلاف جهت حركت الكترون است.

از طرف دیگر اگر فرض شود كه بار الكتریكی هر الكترون روی سطح آن توزیع شده است. با توجه به گردش الكترون بدور خود این حركت نیز معادل یك جریان الكتریكی خواهد بود و می توان جهت میدان مغناطیس حاصل از آن را نیز به كمك قانون دست راست مشخص كرد.

از برآیند این دو میدان مغناطیس در همة الكترونهای یك اتم، میدان مغناطیسی كلی اتم بدست می‌آید. ولی از آنجا كه همة الكترونها در یك جهت نمی‌چرخند، ‌اكثر الكترونهای یك اتم، اثر مغناطیسی یكدیگر را خنثی می‌كنند. درنتیجه میدان مغناطیسی اتم صفر است. اما حدوداً در عناصر شناخته شده وضعیت الكترونها در داخل اتم به گونه‌ای است، كه میدان مغناطیسی الكترونها، بطور كامل خنثی نمی‌شود و لذا در این عناصر، اتمها میدان مغناطیسی خالصی دارند.

ولی ترتیب قرار گرفتن اتمها در بیشترین عناصر هم طوری است كه میدان مغناطیسی خالص هر اتم توسط اتمهای همسایه خنثی می‌شود فقط در 5 عنصر آهن، نیكل، كبالت، دیسپروزیوم و گادولینوم میدان مغناطیسی اتمها توسط یكدیگر خنثی نشده، بلكه با هم جمع می‌شود پس 5 عنصر مورد اشاره (دو مورد آخر خیلی نادراند) و تعدادی از آلیاژهای آنها بعنوان مواد فرومغناطیس شناخته می‌شوند.

به این ترتیب می‌توان گفت مواد فرومغناطیس از ذرات آهنربایی كوچك كه قطبهای مغناطیسی آنها در جهات مختلف قرار دارند، تشكیل می‌شوند، درنتیجه با جهت گرفتن ذرات مغناطیسی در ماده فرومغناطیس یك میدان مغناطیس قوی‌تر ایجاد می‌شود بعبارتی با نظم گرفتن ذرات مغناطیس این ماده میدان مغناطیسی خارجی تقویت شده است.

 

«خاصیت مغناطیسی و الكترون»

الكترون به سه طریق می‌تواند خاصیت مغناطیسی تولید كند.

1)  خاصیت مغناطیسی بارهای متحرك: الكترونها با جاری شدن در یك فضای خالی یا حركت در یك سیم رسانا می‌توانند مانند هر ذره باردار دیگر، میدان مغناطیسی خارجی بوجود آورند.

2)  خاصیت مغناطیسی و اسپین: هر الكترون منزوی تراز نظر كلاسیكی می‌توان یك بار الكتریكی منفی كوچك و در حال چرخش در نظر گرفت. كه دارای اندازه حركت زاویه‌ای اسپینی ذاتی  وابسته است. و بزرگی آن بر پایه پیشگویی نظریه كوانتومی برابر 

که در آن h ثابت پلانک است.

3)  خاصیت مغناطیسی و حركت مداری: الكترونهای مربوط به اتم در حالتهایی هستند كه یك اندازه حركت زاویه‌ای مداری ذاتی Lorb دارند این اندازه حركت از نظر كلاسیكی متناظر با حركت الكترون بدور هسته اتم بر روی یك مدار است. مدارهای حركت این الكترونها هم ارز با حلقه‌های جریان ضعیف‌اند و این جریانها یك گشتاور مغناطیسی مداری  بوجود می‌آورند.

نظرات() 

دنبالک ها: گروه فیزیک منطقه 15 شهر تهران 

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ:آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


ابر برچسبها:


نظرسنجی:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox